Domowe sposoby na problemy ze snem

Domowe sposoby na problemy ze snem

O tym, że sen jest ważny, nie trzeba nikogo przekonywać. Bardzo często jednak wolimy go poświęcić w imię dobrej zabawy czy ważnego projektu, który ma nam zapewnić awans w pracy. Problemy ze snem negatywnie wpływają na koncentrację, jasność myślenia, zdolność zapamiętywania i kontrolowania emocji. Podczas snu wydzielany jest też hormon wzrostu, który stymuluje podziały komórkowe i odpowiada za regenerację organizmu. Niestety, problemy ze snem są dziś bardzo powszechne, zwłaszcza w społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Mogą powodować stany zapalne skóry, depresję, insulinooporność, a nawet chorobę Alzheimera. Ponadto niedobór snu wpływa negatywnie na relacje z innymi ludźmi. Przedstawiamy domowe sposoby na problemy ze snem, dzięki którym zapewnisz sobie wyższy komfort funkcjonowania.

Aktywność fizyczna ułatwia zasypianie

Wykazano, iż codzienna aktywność fizyczna ułatwia zasypianie. Najlepiej, gdy ta odbywa się na świeżym powietrzu. Możemy wybrać się na długi spacer, przejażdżkę rowerową, przebieżkę nad rzeką lub badmintona z przyjaciółką. Każda forma ruchu jest dobra pod warunkiem, że decydujemy się na nią regularnie, a nie tylko od święta.

Domowe sposoby na problemy ze snem. Regularny tryb życia

Wiele osób ma rozregulowany zegar biologiczny, przez co skarży się na problemy ze snem. Jeśli codziennie kładziemy się spać o innej porze i wstajemy o innej godzinie, to trudności z zasypianiem nie powinny nas dziwić. Organizm potrzebuje stałych ram codziennego funkcjonowania. Rutyna zapewnia zdrowy sen i regenerację. Warto wypracować stałe pory spania i wstawania. Te powinny obejmować także weekendy. Niestety, wiele z nas usiłuje odespać w niedzielę cały tydzień, przez co budzi się w południe, a w nocy z niedzieli na poniedziałek nie może zmrużyć oczu. O tym, jak szkodliwe jest rozregulowanie zegara biologicznego, przekonujemy się dwa razy w roku podczas zmiany czasu. Ponad 70% społeczeństwa skarży się wówczas na dyskomfort i problemy z normalnym funkcjonowaniem.

Wietrzenie sypialni na problemy z zasypianiem

Problemy z zasypianiem często wynikają z tego, iż zbyt rzadko wietrzymy sypialnię. Codziennie warto uchylić okno, aby wpuścić do pokoju trochę świeżego powietrza. To zdecydowanie pomoże nam zmrużyć oczy. Także temperatura w sypialni odgrywa niebagatelną rolę. Gdy w pomieszczeniu jest za gorąco, czujemy się zmęczeni, lecz nie potrafimy zasnąć. Regularne wietrzenie sypialni i umiar w ogrzewaniu mieszkania zimą zapewniają nam zdrowy sen.

Masz problemy ze snem? Jedz ostatni posiłek na 2 godziny przed pójściem spać!

Prowadzimy nieregularny tryb życia. Wiele z nas spożywa ostatni posiłek po 23 tuż przed pójściem spać. Niestety, takie podejście może generować problemy z zasypianiem. Nawet jeśli szybko zmrużymy oczy, możemy wybudzać się w środku nocy z powodu koszmarów. Uczucie ciężkości na żołądku wpływa też negatywnie na jakość snu. Niedobór snu głębokiego uniemożliwia naszemu organizmowi prawdziwą regenerację. Zaleca się, aby ostatni posiłek spożywać na 2 godziny przed pójściem spać.

Światło niebieskie ze smartfonów utrudnia zasypianie

Czy wiesz, że często sami sabotujemy zdrowy sen? Dzieje się tak, gdy późnym wieczorem sięgamy po urządzenia elektroniczne. Smartfon, laptop, tablet czy telewizor emitują światło niebieskie. To nasz mózg odbiera jako światło słoneczne, co skutkuje spadkiem syntezy melatoniny. Niedostateczna ilość hormonu snu utrudnia zasypianie. Aby rozwiązać ten problem, należy zastąpić przeglądanie newsów na smartfonie czytaniem papierowej książki czy gazety. W ten sposób nie wystawiamy swoich oczu na oddziaływanie światła niebieskiego, a organizm może bez zakłóceń wytwarzać melatoninę.

Wypracuj własny sposób radzenia sobie ze stresem

Bardzo ważne jest znalezienie sposobu na stres. Z tym boryka się praktycznie każdy mieszkaniec krajów zachodnich. Niestety, nasze życie pełne jest rywalizacji. Musimy wykazać się w pracy, aby zyskać awans. W trakcie studiów uczęszczamy na liczne kursy i bezpłatne staże, aby zyskać niezbędne doświadczenie. Ponadto odczuwamy wewnętrzną presję związaną z byciem najlepszym w każdej dziedzinie. Chcemy wykazać się jako rodzic i partner. W rezultacie żyjemy w permanentnym stresie, który u ludzi pierwotnych trwał tylko chwilę, gdy pojawiało się realne zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Dziś odczuwamy go praktycznie nieustannie. Wyrzut kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny często uruchamiają też serwisy informacyjne, które bazują na sensacji. Przed pójściem spać staraj się unikać oglądania wiadomości i przeglądania newsów na ekranie smartfona. Poza tym musisz znaleźć swój sposób na stres. Jednym pomaga medytacja, drugim intensywny wysiłek fizyczny, a trzecim rozmowa z przyjaciółką. Ważne, aby znaleźć rozwiązanie skrojone na miarę swoich potrzeb. Nie istnieje uniwersalny sposób na stres. Ekstrawertyk czerpie energię z relacji międzyludzkich, natomiast introwertyk ze swojego wnętrza.

Na problemy ze snem pomoże wygodny materac

Aby pożegnać problemy ze snem, warto sprawić sobie wygodny materac. Jego twardość i pozostałe cechy powinny być dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli podczas leżenia coś cię boli lub odczuwasz jakikolwiek dyskomfort, prawdopodobnie nie będziesz potrafił zmrużyć oczu. To znak, że należy rozejrzeć się za wygodniejszym materacem. To zdecydowanie rzecz codziennego użytku, na której nie warto oszczędzać, ponieważ nikt nie chce budzić się z bólem karku czy pleców.

Pościel bawełniana na problemy z zasypianiem i nocnym wybudzaniem

Domowe sposoby na sen obejmują też zakup odpowiedniej pościeli. Choć trudno w to uwierzyć, na jakość snu wpływa nawet prześcieradło. Zbyt sztywne, chropowate i nieprzyjemne w dotyku może utrudniać zasypianie oraz powodować wybudzanie w środku nocy. Najlepiej sprawdzi się pościel bawełniana. Należy przy tym zwrócić uwagę na jej skład, bo niektóre firmy stosują domieszki syntetyków, które mogą rzutować negatywnie na jakość wypoczynku. Pościel z bawełny 100% jest całkowicie przewiewna, przez co ciało się w niej nie przegrzewa i nie poci. Dobrej jakości prześcieradło czy poszewka wyróżnia się miękkością oraz wysoką wytrzymałością mechaniczną. Pościel bawełniana może być prana w wysokich temperaturach, co z pewnością docenią alergicy borykający się z uczuleniem na roztocza kurzu domowego. Pokrzywka czy egzema to dolegliwości, których pojawienie się zdecydowanie utrudnia zasypianie. Warto postawić na polską pościel z bawełny. Rodzime firmy takie jak posciel-szpulka.pl dbają o swoją renomę, budują ją przez długie lata, dlatego zależy im na wysokiej jakości oferowanych produktów. W ten sposób zyskują bowiem gwarancję, że zadowolony klient w przyszłości do nich powróci.

Poznaj napary ziołowe ułatwiające zasypianie!

Rozpatrując domowe sposoby na problemy ze snem, warto wymienić również te napary ziołowe, które ułatwiają zasypianie. Takie działanie wykazują szyszki chmielu, melisa, lawenda, kozłek lekarski i rumianek. Niektórzy uważają, że także gorące mleko z miodem ułatwia zasypianie. Niewątpliwie tego typu napoje nam nie zaszkodzą, chyba że borykamy się z uczuleniem na któryś z wykorzystanych składników.

Kładź się spać, gdy poczujesz senność

Problemy z zasypianiem często napędzają błędne koło. Nie możemy zmrużyć oczu, więc stresujemy się tym, że rano wstaniemy zmęczeni i nie będziemy potrafili skupić się na pracy. W rezultacie uwolnieniu ulegają hormony stresu: kortyzol, adrenalina i noradrenalina, które jeszcze bardziej niweczą nasze plany. Aby tego uniknąć, należy kłaść się spać wówczas, gdy odczuwamy senność. Gdy ta nie przychodzi, sięgnijmy po książkę czy gazetę. Ważne, aby lektura nie była zbyt emocjonująca, ponieważ nas nadmiernie rozbudzi.

Istnieją różne domowe sposoby ułatwiające zasypianie. W pierwszej kolejności warto wdrożyć je w życie. Jeśli pomogą, odzyskamy komfort codziennego funkcjonowania. W sytuacji, gdy problemy ze snem będą utrzymywały się przez dłuższy czas, mimo podjętych starań, należy zwrócić się z prośbą o pomoc do lekarza.