Wszy to ektopasożyty, czyli organizmy żywe odżywiające się kosztem gospodarza, które bytują na jego skórze. Te owady nie posiadają skrzydeł i nie przeskakują między ludźmi. Do zarażenia dochodzi wskutek bliskiego kontaktu, np. stykania się głowami podczas przytulania. Wszawicy sprzyjają też złe nawyki, w tym korzystanie ze wspólnych szczotek, grzebieni, gumek i poduszek. Pasożyty atakują wszystkich, niezależnie od piastowanego stanowiska, wieku, płci i zamożności. Apteki oferują preparaty na wszy przeznaczone do użytku zewnętrznego. Uśmiercają one pasożyty. Te jednak mogą przenosić się także na przedmioty codziennego użytku, w tym tekstylia domowe. Ile żyją wszy na pościeli?
Profilaktyka wszawicy. Dobry zwyczaj, nie pożyczaj
Wszawicę najczęściej diagnozuje się u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Z przypadłością tą czasem borykają się dorośli. Na wszy głowowe najbardziej narażone są osoby, które przebywają w dużych skupiskach ludzi takich jak szkoły, przedszkola, koszary wojskowe, akademiki, domy dziecka oraz ośrodki dla samotnych matek. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji pasożytniczej, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze, każdy powinien mieć własny grzebień, szczotkę, spinki, gumki, opaski i czapki, których nikomu nie pożycza. Po drugie, zaleca się upinanie długich włosów u dzieci uczęszczających do szkoły i przedszkola. Następnie w przypadku wykrycia wszawicy, należy powiadomić pozostałych członków rodziny oraz szkołę/zakład pracy. Ta choroba wciąż uchodzi za wstydliwą, dlatego wiele osób o niej nie informuje, przez co pasożyty nieustannie znajdują nowych żywicieli.
Jak długo wszy żyją na pościeli?
Wszy głowowe zamieszkują owłosioną skórę głowy, na której odżywiają się krwią gospodarza. W sposób szczególny upodobały sobie okolice karku, skroni oraz miejsca za uszami. Te rejony należą bowiem do najlepiej ukrwionych. Te ektopasożyty poza organizmem człowieka dość szybko giną, gdyż tracą źródło pokarmu. Ile żyją wszy na pościeli? Okazuje się, że tylko 48 godzin. Jednak tyle wystarczy, by osoba, która przeszła pomyślnie odwszawianie, ponownie się nimi zaraziła, kładąc głowę na brudnej poduszce czy prześcieradle. Z tego powodu wszystkie rzeczy, z którymi chory miał kontakt na 3 dni przed wykryciem zakażenia, należy wyprać, wyprasować, wymrozić lub oczyścić w inny sposób.
Jakie są najczęściej spotykane objawy wszawicy?
Wszy to pasożyty, które odżywiają się krwią człowieka, wywołując przy tym uporczywe swędzenie i podrażnienie skóry. Ta często ulega zaczerwienieniu. Ponadto te ektopasożyty są na tyle duże, że można dostrzec je gołym okiem podczas szczotkowania włosów lub ich upinania. Biało-żółte jajeczka o owalnym kształcie określa się mianem gnid.
Preparaty na wszawicę – dlaczego należy użyć ich dwukrotnie?
Osoby, u których stwierdzono wszawicę, nie powinny zwlekać z wizytą w aptece. Infekcja pasożytnicza sama nie ustąpi. Na te owady nie działają też zwykłe szampony, gdyż dorosłe wszy mają odnóża i pazurki czepne, natomiast gnidy zostały zabezpieczone specjalną wydzieliną. Ta nie ulega rozpuszczeniu podczas kontaktu ze zwykłymi detergentami. Odwszawianie przeprowadza się za pomocą specjalistycznych preparatów dostępnych bez recepty. Podczas ich stosowania należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. W aptekach można zakupić szampony, spraye i płyny na wszy. Jeśli pozostali domownicy czują taką potrzebę, mogą profilaktycznie użyć ich u siebie. Wybierając szampon na wszy, po zakończonym myciu głowy warto nawilżyć pukle odżywką, aby uniknąć ich przesuszenia.
Po użyciu specjalistycznego preparatu trzeba wyczesać włosy grzebykiem dołączonym do opakowania. Następnie należy go wyparzyć, gdyż będzie potrzebny ponownie za 7-10 dni. Preparaty na wszy najlepiej zwalczają osobniki dorosłe. Niektóre larwy i gnidy mogą przetrwać, dlatego po upływie 7-10 dni rekomenduje się ponowne zastosowanie produktu leczniczego. Po przeprowadzeniu tej procedury należy po raz kolejny wyprać pościel, ręczniki, odzież i tekstylia domowe. Dzięki specjalistycznym preparatom na wszy nie trzeba golić włosów. Te produkty przynoszą świetne rezultaty nawet przy długich puklach.
Jak usunąć wszy z pościeli?
Podczas snu i wypoczynku głowa ma bezpośredni kontakt z pościelą, dlatego ektopasożyty mogą przenosić się na poszewki i prześcieradła. Aby po odwszawianiu uniknąć nawrotu infekcji, tekstylia domowe trzeba wyprać. Zaleca się, aby objąć tą procedurą wszystkie rzeczy, z którymi osoba chora miała ostatnio kontakt. Pościel bawełniana świetnie znosi pranie w wyższych temperaturach rzędu 60-90 stopni Celsjusza. Tyle wystarczy, aby zabić wszy, gdyż te giną już przy 53,5 stopniach Celsjusza. Niektórzy decydują się umieścić poszewki i prześcieradła w suszarce elektrycznej lub przeprasować je mocno rozgrzanym żelazkiem.
Chory musi wyprać także swoje ubrania, ale w ich przypadku powinien przestrzegać zaleceń producenta umieszczonych na metce. Na rynku można nabyć specjalistyczne środki do prania, które zwalczają wszy. Warto dodać je do odzieży, gdyż ta na ogół została wykonana z mniej wytrzymałych tkanin niż pościel. Ponadto praniu należy poddać ręczniki, z których korzystał chory. Na koniec wszystkie tekstylia przeprasowuje się żelazkiem, przestrzegając zaleceń umieszczonych na metce.
Jak usunąć wszy z grzebieni i szczotek?
Czy grzebieni i szczotek, z których korzystała osoba z wszawicą, należy się pozbyć? Jeśli można je wyparzyć, to warto skorzystać z tego rozwiązania. Wszy giną bowiem w temperaturze wyższej niż 53,5 stopni Celsjusza. Dużą popularnością cieszy się również ich wymrażanie. Ujemne temperatury przyczyniają się bowiem do zahamowania procesów życiowych ektopasożytów i ich śmierci. Niektóre środki z apteki zwalczające wszy nadają się do czyszczenia grzebieni i szczotek. Jeśli zostały one wykonane z drewna i naturalnego włosia, należy wymienić je na nowe, gdyż wyżej wspomniane metody w ich przypadku nie wchodzą w grę.
Czyszczenie mieszkania przy wszawicy
Wszy mogą żyć do 48 godzin na powierzchni sof, narożników, foteli, dywanów, zabawek, koców i innych przedmiotów codziennego użytku. Meble wypoczynkowe, wykładziny oraz podłogę należy odkurzyć. Jeśli jakiejś rzeczy nie da się wyprasować, wymrozić czy wyprać, to warto umieścić ją na 10 dni w plastikowym worku.
Czy ludzkie wszy zagrażają psom i kotom?
Pasożyty mają swojego ściśle określonego gospodarza, dlatego ludzkie wszy nie zainfekują psa, kota czy papugi. Niestety, te ektopasożyty utrzymują się na ciele zwierząt przez 48 godzin, dlatego podczas przytulania czy spania w jednej pościeli mogą ponownie przedostać się na głowę domowników. Leczenie wszawicy przeprowadza się z użyciem specjalistycznych produktów opracowanych dla ludzi, do tego celu nie wykorzystuje się szamponów dla psów i kotów. Te mogą bowiem podrażniać skórę głowy.