Co ile zmieniać pościel?
Pościel nie tylko pełni funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim zabezpiecza materac, kołdrę i poduszkę przed zabrudzeniem. Te elementy wyposażenia łóżka ciężko regularnie prać, choć w przypadku niektórych rekomenduje się tę czynność. Kołdry i poduszki z syntetycznym wypełnieniem nie niszczą się podczas kontaktu z wodą oraz detergentami. Należy je co pewien czas umieścić w pralce. Czyszczenie materaca nastręczałoby sporych trudności, dlatego zabezpiecza się go prześcieradłem i specjalnym pokrowcem wodoodpornym. Co ile zmieniać pościel i jak często należy ją prać?
Jaką rolę odgrywają prześcieradła i poszewki?
Poszewki na kołdry i poduszki stanowią zewnętrzną warstwę ochronną. Bez nich wspomniane rzeczy nie tylko uległyby poplamieniu, ale też łatwo przesiąkłyby nieprzyjemnymi zapachami, w tym ludzkim potem. Gromadzący się na nich martwy naskórek z kolei stworzyłby dogodne warunki dla roztoczy. Choć na pościeli nie zawsze widać brud fizyczny, to należy ją regularnie prać. Zaniedbania w tym zakresie zwiększają ryzyko rozwoju alergii i wystąpienia infekcji.
Alergia na roztocza – dlaczego częste pranie pościeli jest tak ważne?
Pościel ma bezpośredni kontakt z ludzkim ciałem, dlatego łatwo się brudzi. Każdy nieustannie traci martwy naskórek, którego nie widać gołym okiem. Sporo jego komórek trafia na łóżko i staje się doskonałą pożywką dla roztoczy. Pod tą nazwą kryją się małe pajęczaki, które preferują wilgotne środowisko. Przepocona pościel, na której zgromadził się martwy naskórek, stanowi dla nich raj. Alergia na roztocza to dość często spotykana przypadłość, uczulenie wywołuje białko zawarte w odchodach pajęczaków. Aby zapobiec niekorzystnym objawom, pościel należy często zmieniać i prać. Najlepiej w wyższej temperaturze rzędu 60 stopni Celsjusza, gdyż dzięki niej te małe pajęczaki giną w ciągu kilku minut. Takie warunki prania najlepiej znosi pościel bawełniana, która pozostaje niezwykle przyjemna w dotyku, ponadto zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza. Można ją też wyprasować żelazkiem ustawionym na nieco wyższą temperaturę.
Jak brudne poszewki na poduszki nasilają trądzik?
Choć nie widać tego gołym okiem, na pościeli nieustannie osadzają się bakterie, wirusy i grzyby. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że wnosi do łóżka tak wiele różnego rodzaju mikroorganizmów. Ich namnażanie może jednak okazać się szkodliwe. Osoby cierpiące na trądzik powinny pamiętać o częstej zmianie pościeli. Za ich zmiany skórne odpowiadają bakterie – szczepy gronkowca i/lub Propionibacterium acne, dlatego przykładając twarz do poduszki, przenoszą je na poszewkę. Patogeny namnażają się na materiale, który przytyka się do skóry, przez co mikroorganizmy chorobotwórcze mogą skolonizować jej kolejne obszary. W następstwie opisanych zjawisk dochodzi do nasilenia objawów trądziku.
Przepocona pościel powinna od razu trafić do prania
Pościel nasiąka też ludzkimi płynami ustrojowymi, które mają dość charakterystyczną woń. Czasem, mimo użycia przewiewnej pościeli, człowiek budzi się spocony. Dzieje się tak, gdy boryka się z gorączką lub koszmarami. Przepocona pościel nieprzyjemnie pachnie, dlatego należy ją od razu zmienić na czystą. Brudne poszewki zaś powinny trafić do prania.
W jaki sposób zwierzęta brudzą pościel?
Koty i psy są traktowane jako pełnoprawni domownicy. Wiele rodzin pozwala im przebywać w łóżku. Warto jednak pamiętać, że zwierzęta pozostawiają w nim sierść, swój indywidualny zapach, bakterie, grzyby, wirusy, roztocza, a czasem też wyraźny brud w postaci śladów z błota. Osoby, które pozwalają psom i kotom spać w łóżku, powinny zmieniać i prać pościel co kilka dni.
Codzienne rytuały a częstotliwość prania pościeli
Każdy wykształcił nieco inne rytuały. Niektórzy po powrocie z pracy kładą się na krótką drzemkę. Ta pozwala im zregenerować siły. Jednak spanie w łóżku bez wcześniejszej kąpieli powoduje szybsze brudzenie się pościeli. Z tego względu należy ją częściej zmieniać i prać, aby zachować należyty poziom higieny.
Jak często należy zmieniać pościel na czystą?
Co ile zmieniać pościel, aby uniknąć nieprzyjemnych reperkusji w postaci alergii, nasilenia objawów trądziku i rozwoju infekcji? Zaleca się, aby zakładać czyste poszewki minimum raz w miesiącu, a najlepiej co dwa tygodnie lub co tydzień. Alergicy, osoby walczące z trądzikiem i właściciele czworonogów śpiących w łóżku powinni robić to znacznie częściej, nawet co kilka dni. Ponadto rekomenduje się, aby po przepoceniu czy chorobie pościel od razu trafiła do pralki.
W czym prać pościel?
Zmieniając pościel na czystą, należy pamiętać o wypraniu brudnych poszewek i prześcieradeł. Wiele osób lubi otaczać się przyjemnymi zapachami, dlatego sięga po mocno perfumowane płyny do płukania. Warto jednak pamiętać o tym, że pościel ma bezpośredni kontakt z ciałem, może zatem uczulać i podrażniać skórę, jeśli zostanie wyprana w niewłaściwych środkach. Ponadto silny zapach często pobudza i utrudnia zasypianie. Do prania pościeli najlepiej użyć produktów hipoalergicznych, które są wolne od najczęściej spotykanych alergenów. Jeśli poszewki posiadają wielokolorowe wzory, np. białe groszki na czerwonym tle, to warto zastosować chusteczki pochłaniające pigment. Czerwony barwnik może bowiem zafarbować jasne wzory i przyczynić się do utraty walorów wizualnych pościeli. Natomiast przy czarnych tekstyliach domowych sprawdzi się specjalny płyn zapobiegający płowieniu ciemnych tkanin.
Pościel bawełniana świetnie znosi częste pranie
Pościel bawełniana uchodzi za jedno z lepszych rozwiązań, gdyż dobrze znosi częste pranie. Nie szkodzi jej nawet wyższa temperatura rzędu 60 stopni Celsjusza, w której giną roztocza. Aby poszewki na poduszki i kołdry posłużyły przez dłuższy czas, warto wybrać te o wysokiej gramaturze. Dzięki temu materiał nie zniszczy się podczas częstego prania.
Komplety pościeli – dlaczego warto mieć ich kilka?
Kupując pościel z bawełny, warto od razu wyposażyć się w kilka kompletów poszewek i prześcieradeł. Należy ją regularnie prać, a materiały naturalne o wyższej gramaturze schną nieco wolniej. Charakteryzują się bowiem wysoką chłonnością, przez co nasiąkają wodą. Choć suszarka bębnowa wydaje się niezwykle kuszącym rozwiązaniem, to lepiej nie wsadzać do niej pościeli. To urządzenie bowiem przyczynia się do szybszego niszczenia tkanin.